वैदेशिक रोजगारीका लागि खाडी मुलुक जाने युवाहरु मृगौलाको विमार बोकेर घर फर्कदै, पानी नखाई कडा परिश्रम गर्दा अधिकांशको मृगौला फेल हुँदै

स्वास्थ्य/ जीबन शैली
Advertisement

वैदेशिक रोजगारीका लागि खाडी मुलुक जाने युवाहरु मृगौलाको विमार बोकेर घर फर्कदै, पानी नखाई कडा परिश्रम गर्दा अधिकांशको मृगौला फेल हुँदै

काठमाडौं । मृगौला र महिला स्वास्थ्य नारासहित विश्व मृगौला दिवस मनाउदै गर्दा नेपालमा पनि यस रोगप्रतिको वहस तीब्र बनेको छ । विश्व समुदायले मृगौला रोगमा महिलालाइ बढी जोखिम देखे पनि नेपालमा भने खाडी जाने युवाहरु मृगौला रोगको उच्च जोखिममा छन् ।

पछिल्लो समय खाडी मुलुक जाने युवाहरुमा मृगौला फेल हुने क्रम बढेको चिकित्सकहरुले बताएका छन्। स्वदेशमा स्वास्थ्य जांच गरेर स्वस्थ्य भनेर रोजगारीको लागि गएका युवाहरु खाडी गएको दुइ बर्ष मै दुवै मृगौला फेल भएर फर्किएका युवाहरुको जीवन कष्टकर बनेको छ ।

यिही हुन २८ बर्षीय हेम राना मगर बागलुङ घर भएका उनि दुइ बर्ष अगाडि बैदेशिक रोजगारीको लागि दुबई गएका थिए । स्वदेशमा स्वास्थ्य जांच गरेर दबईमा समेत स्वास्थ्य जांच गर्दा उनि पूर्ण रुपमा स्वस्थ्य थिए । रोजगारीमा लागेको दुइ बर्ष बित्दै लाग्दा उनको शरीर सुनिने समस्या भयो । काम गर्न नसके पछि उनि स्वदेश फर्किएर चिकित्सककोमा गए स्वास्थ्य जांच पछि थाहा भयो उनको दुवै मृगौला फेल भएको रहेछ ।

पछिल्लो समय खाडी जाने युवाहरुमा मृगौला फेल हुने समस्या बढेको चिकित्सकहरुले बताएका छन् । खाडीमा जाने युवाहरुले पानी भन्दा अन्य पेय पदार्थ पिउने हरियो तरकारी खान नपाउने, कडा परिश्रम गर्ने र शरीर दुखेपछि दुखाइ कम गर्न पेन किल्लर खाने गर्दा मृगौला फेल हुने गरेको चिकित्सकहरु बताउछन् ।

दुखाइ कम हुने औषधिले प्रत्यक्ष मृगौलामा असर पार्ने हुँदा धेरै सेवन नगर्न चिकित्सकको सुझाब छ ।

दैनिक सयौं युवा बैदेशिक रोजगारीको लागि खाडी मुलुक जाने गरेका छन् । परिवारको जीविकोपार्जन को लागि खाडी गएका युवाहरु मृगौला गुमाएर फर्किने गर्दा उनीहरुको जीवन कष्टकर बन्दो छ ।

Advertisement