नेपाल हडप्ने भारतसँग गरेको सुगौली सन्धिको सक्कल प्रति कहाँ छ ? कस्तो छ ?

समाचार
Advertisement

नेपाल हडप्ने भारतसँग गरेको सुगौली सन्धिको सक्कल प्रति कहाँ छ ? कस्तो छ ?

काठमाडौं । सुगौली सन्धिको विषमया पटक पटक प्रश्न उठ्ने गरेको छ। सुगौली सन्धिमा नेपालले गर्नुपरेको हस्ताक्षरको विषय जोडेर धेरै बहस र छलफल भए पनि त्यसबारे कसैले खोजी गरेको छैन। तत्कालीन समयमा कतिवटा सम्झौतापत्रमा हस्ताक्षर भएका थिए ? त्यो भने यकिन जानकारी बाहिर आएको छैन । तर, पक्ष राष्ट्रको हैसियतमा नेपालले पनि राखेको सो सन्धिको प्रति अहिले यत्रतत्र खोजीको विषय बनेको भए पनि भेट्टाउन नसकेको राष्ट्रिय अभिलेखालय बताउँछ । यसको संरक्षणको जिम्मेवारी पाएको राष्ट्रिय अभिलेखालयले यसबारे खोजी भइरहेको बताउने गरेको छ ।

तर, उसले पनि न त कतै सुगौली सन्धिको प्रति पाउन सक्यो न त ऐनले दिएको अधिकार प्रयोग गरेर मुलुकबाहिर सो सन्धि खोज्न जान नै सक्यो । यद्यपि, अहिले पनि अभिलेखालय सुगौली सन्धिको प्रति कसरी पाउने भनेर त्यसको खोजी जारी रहेको बताउँछ। आजको राजधानी दैनिकमा खबर रहेकाे छ ।

भारतमा शासन गरिरहेको तत्कालीन ब्रिटिस शासक र नेपालबीच सन् १८१६ मा नेपाल र भारत दुई देशको सीमा सम्बन्धमा भएको सन्धि नै सुगौली सन्धि हो। यो सन्धिमार्फत नेपालले पश्चिममा काँगडा तथा पूर्वमा टिष्टासम्मको एकतिहाइ भूमि गुमाएको थियो।

भारतलाई उपनिवेश बनाएको ब्रिटिस शासक र नेपालबीच सन् १८१४ देखि सुरु भएको युद्ध लामो समयसम्म चल्दासमेत अन्त्य नभएपछि २ डिसेम्बर १८१५ मा ब्रिटिसले नेपालसँग सन्धिको प्रस्ताव गरेको थियो।

१५ दिनभित्र जवाफ पठाउने गरी गरिएको प्रस्तावमा नेपालका तत्कालीन शासक तथा भाइभारदारबीच सन्धि गर्ने र नगर्नेबीच सहमति नजुटेपछि नेपालले लामो समयसम्म पनि ब्रिटिसलाई जवाफ फर्काएन। जवाफ नफर्काएपछि ब्रिटिस फौजले नेपालमाथि आक्रमण सुरु गर्ने चेतावनी दियो। त्यसपछि ४ मार्च १८१६ मा नेपालका तर्फबाट चन्द्रशेखर उपाध्याय र गजराज मिश्र तथा ब्रिटिस सरकारका तर्फबाट पेरिस ब्राडसले हालको हेटौंडा

उपमहानगरपालिका–७ मा पर्ने सुगौली भन्ने ठाउँमा सन्धिमा हस्ताक्षर गरेका थिए।

सन्धिलाई अंग्रेज गभर्नर (शासक) जनरल डिडी अक्टरलोनीले अनुमोदन गरेका थिए। सोही सन्धिका कारण नेपाल सानो भूभागमा खुम्चिनुपरेको थियो।

असमान सन्धिमा के-के थियो
यो घातक सम्झौतामा नेपालले लडाईंमा जितेको भूमि छोड्नुपर्ने, नेपालको काठमाडौंमा ब्रिटिश प्रतिनिधि राखिने, गोर्खालाई ब्रिटिश सेनामा भर्ती गरिने र नेपालले अमेरिकी अथवा युरोपी कर्मचारीलाई राख्ने अधिकारबाट पनि बञ्चित हुनुपर्ने उल्लेख गरिएको थियो ।

सुगौली सन्धि हुनुभन्दाअघि नेपालको क्षेत्रफल २ लाख ४ हजार ९ सय १७ वर्गकिलोमिटर थियो । त्इस समय सिमाना पूर्वमा टिस्टा र पश्चिममा सतलजसम्म थियो । युद्धका क्रममा सतलज भन्दापारि काँकडासम्म नेपाल पुगेको भए पनि काँकडाको राजासँग युद्ध हारेका कारण नेपालको दाबी गर्न सकेको थिएन । तर टिष्टामा भने त्यो भन्दा पनि ७० किलोमिटर पूर्वसम्म नेपालको क्षेत्रफल विस्तार भएको थियो ।

वंगलादेशको वोर्डरसम्म र वंगलादेशभित्र रहेको अहिलेको दिननाथपुर र रम्भापुर पनि तात्कालीन विशाल नेपालकै भुगोल थियो । तर, सुगौली सन्धि यति घातक भइदियो कि, नेपालको सिमाना मेची र महाकालीसम्म र क्षेत्रफल एक लाख ४७ हजार १ सय ८१ वर्ग किलोमिटरमा सिमित हुनपुग्यो । यो क्षेत्रफल पनि बहशकै विषय बनेको छ ।

सुगौली सन्धीले नेपाललाई परेको अर्को गम्भीर असर हो : नेपालले वेलायतसँग नसोधीकन कुनै पनि युरोपियन, अमेरिकनहरूलाई आफनो सेवामा लिन नपाउने शर्त । जसले नेपालको स्वतन्त्र परराष्ट्र नीतिलाई नै संकुचित पारेको छ र हामी उसको प्रभाव क्षेत्रभित्र पर्दै आएका छौं, निरन्तर ।

नेपालले सुगौली सन्धी गरेको ब्रिटिशसँग हो । तर, जब १९४७ मा भारत ब्रिटिश उपनिवेशबाट स्वतन्त्र भयो, त्यसपछि पनि उक्त सन्धीको असर हामीले झेलिरहेका छौं । १९४७ मै ब्रिटिसले ‘इन्डीया इन्डीपेन्डेन्ट ऐक्ट’ जारी गर्दै स्पष्टरुपमा भनेको छ कि, हामी जुन अवस्थामा भारत आएका थियौं, त्यही अवस्थामा छाडेर जाँदैछौं ।

यो आधारमा पनि नेपालले आफ्नो गुमेको भूगोल स्वतः दाबी गर्न सक्छ भन्ने तर्क जानकारहरुको छ । अनि, १९५० को नेपाल र भारतबीच भएको शान्ति र मैत्रीसन्धिको धारा ८ मा नेपालले वेलायतसँग गरेको सम्पूर्ण सन्धि/सम्झौता रद्ध हुने उल्लेख गरिएको छ । तर, नेपालले अझैसम्म भारतसँग औपचारिक रुपमा टिष्टा र सतलजसम्मको भूगोलमा दाबी गरेको,गर्न सकेको छैन भन्छन् सिमाविद्हरु । बरु, त्यसभन्दापछि नेपालले भारतसँग थुप्रै असमान सम्झौताहरु गरेको छ ।

Advertisement